Povreda meniskusa je jedna od najčešćih povreda kolena, a posebno kod sportista. Meniskus je fibrozno-hrskavična struktura unutar kolena koja deluje kao amortizer između zglobnih površina natkolenice (femur) i potkolenice (tibia). Svako koleno ima dva meniskusa: medijalni (unutrašnji) i lateralni (spoljašnji).

Uzroci:

Naglo uvrtanje kolena: Ova povreda se često dešava tokom sportskih aktivnosti kada se stopalo fiksira na tlu, a koleno se naglo uvije.

Duboki čučanj: Ova povreda se dešava prilikom sportskih ali i svakodnevnih aktivnosti.

Degenerativne promene: Kod starijih osoba, meniskusi mogu postati krhki i lakše se povređuju.

 

Simptomi:

Bol u kolenu: Obično se javlja na mestu povrede, bilo sa unutrašnje ili spoljašnje strane kolena.

Oticanje: Koleno može nateći neposredno ili u roku od nekoliko sati nakon povrede.

Ograničena pokretljivost: Može biti teško ili nemoguće potpuno saviti ili ispružiti koleno.

Zaključavanje (blokada) kolena: U nekim slučajevima, deo oštećenog meniskusa se može umetnuti između zglobnih provršina, što dovodi do osećaja bola i blokade pri pokušaju pokreta.

 

Dijagnoza:

Klinički pregled: Lekar će adekvatno pregledati koleno, proveriti bol, oticanje i opseg pokreta.

MRI: Magnetna rezonanca je najpouzdanija dopunska dijagnostička metoda za dijagnostikovanje povreda meniskusa jer daje detaljne slike meko-tkivnih i koštanih struktura kolena.

Artroskopija: U nekim slučajevima, lekar može predložiti ovu minimalno invazivnu proceduru u cilju direktne vizuelizacije unutrašnjih struktura kolena u cilju dijagnostike i eventualnog saniranja povrede.

 

Lečenje:

RICE terapija: Rest (odmor), Ice (led), Compression (kompresija), Elevation (podizanje noge) su osnovne mere koje treba preduzeti odmah nakon povrede.

Fizikalna terapija: Procedure u cilju smanjenja otoka, obezboljavanja, jačanja muskulature i vraćanje opsega pokreta.

Hirurgija: Ako je povreda ozbiljna, potrebno je hirurško lečenje, obično artroskopski, gde se meniskus šije ili oštećeni deo uklanja.

Lekovi: Protivupalni lekovi mogu pomoći u smanjenju bola i oticanja.

Prevencija:

Jačanje mišića: Snažni mišići oko kolena mogu smanjiti rizik od povreda.

Pravilna tehnika vežbanja i fairplay u sportru: Učenje pravilnih tehnika i poštovanje fairplay-a tokom sportskih aktivnosti i vežbi može smanjiti mogućnost povrede meniskusa kolena.

Ukoliko imate tegobe i sumnjate na povredu meniskusa, važno je da se obratite lekaru za adekvatnu dijagnozu i plan lečenja. Ukoliko se povreda meniskusa zanemari ona posledično dovodi do oštećenja hrskavice kolena i degenerativnog oštećenja i ugradnje proteze kolena kao jedinog rešenja.