Čukljevi mogu biti bolni i neugodni, ali uz odgovarajuće mere, njihova progresija se može usporiti i simptomi značajno ublažiti. U cilju adekvanog lečenja potrebno je potražiti stručnu medicinsku pomoć.

Hallux valgus, poznati i kao čukljevi, su deformitet stopala u kojem se palac pomera prema drugom prstu, dok se zglob na bazi palca (metatarzofalangealni zglob) izbočuje prema spolja. Ova izbočina može izazvati bol i nelagodnost, kao i probleme s hodanjem i nošenjem obuće.

Uzroci čukljeva:

Genetika: Nasledni faktori igraju značajnu ulogu u razvoju čukljeva. Ako u porodici postoji istorija čukljeva, veća je verovatnoća da će se oni razviti.

Neodgovarajuća obuća: Nošenje uske, tesne obuće s visokim potpeticama ili šiljatim vrhovima može doprineti razvoju čukljeva. Ova vrsta obuće pritiska prste i forsira ih da se pomeraju prema unutra.

Abnormalnosti u strukturi stopala: Ravna stopala, prekomerno izduženi prsti ili neuobičajeno pokretni zglobovi mogu doprineti razvoju čukljeva.

Reumatoidni artritis: Upalna stanja poput reumatoidnog artritisa mogu izazvati deformacije zglobova, uključujući čukljeve.

Trauma: Povrede stopala, koje nisu adekvatno sanirane, menjaju oblik ili funkciju stopala mogu povećati rizik od razvoja čukljeva.

 

Simptomi čukljeva:

Izbočina na zglobu: Vidljiva izbočina na unutrašnjoj strani stopala, u predelu zgloba palca.

Bol: Bol u predelu izbočine, posebno prilikom hodanja ili nošenja uske obuće.

Crvenilo i otok: Koža preko čuklja može postati crvena, iritirana i otečena.

Ograničena pokretljivost: Smanjena pokretljivost zgloba palca zbog deformiteta.

U nekim slučajevima, palac može početi da gura, najahuje ili se podvlači pod drugi prst stopala uzrokujući dodatne deformacije i bolove.

 

Dijagnoza:

Fizikalni pregled: Lekar će pregledati stopalo, proceniti deformitet, bol, stabilnost i pokretljivost palca, kao i strukturu stopala.

Rendgenski snimak: Rendgen stopala može pokazati stepen deformiteta zgloba mereći uglove, kao i promene u strukturi kostiju, što pomaže u planiranju tretmana.

 

Lečenje čukljeva: Konzervativno lečenje:

Odabir obuće: Nošenje šire, udobne obuće s niskim potpeticama i dovoljno prostora za prste može smanjiti pritisak na čukljeve.

Ortopedski ulošci: Specijalno dizajnirani ulošci mogu pomoći u raspodeli pritiska na stopalu i smanjenju bolova.

Jastučići za čukljeve: Silikonski ili gel jastučići mogu pružiti dodatnu zaštitu i ublažiti pritisak na čukljeve.

Krioterapija ledom: Primena leda na čukljeve može pomoći u smanjenju otoka i bolova.

Protivupalni lekovi (NSAID): Lekovi poput ibuprofena mogu pomoći u smanjenju upale i bola.

 

Fizikalna terapija:

Vežbe za istezanje: Specifične vežbe za istezanje palca i stopala mogu pomoći u održavanju fleksibilnosti zgloba i smanjenju bolova.

Ultrazvučna terapija: Može pomoći u smanjenju upale i bolova.

 

Ortoze i udlage:

Noćne udlage: Nošenje udlage tokom noći može pomoći u ispravljanju položaja palca dok spavate.

Ortopedske cipele: Cipele s prilagodljivom podrškom za stopalo mogu smanjiti simptome.

Separatori: Silikonski sepoaratori mogu smanjiti tegobe prilikom svakodnevnog nošenja u obući

 

Hirurško lečenje:

Ako neoperativno lečenje ne da zadovoljavajući razultat, hirurška intervencija je potrebna za ispravljanje deformiteta. Postoji više tipova operativnih zahvata, od minimalno invazivnih do složenijih.

Postoperativna nega: Nakon operacije, potrebna je rehabilitacija koja treba biti usklađena sa vrstom operativnog zahvata.

 

Prevencija čukljeva:

Odabir odgovarajuće obuće: Nosite udobnu obuću koja odgovara obliku vašeg stopala, s dovoljno prostora za prste.

Regulacija telesne težine: Održavanje optimalne telesne težine smanjuje pritisak na stopala i rizik od razvoja čukljeva.

Pravovremeno lečenje deformiteta: U slučaju ravnih stopala ili drugih abnormalnosti u strukturi stopala, rano lečenje može pomoći u prevenciji razvoja čukljeva.

Redovna masaža i istezanje stopala: Ove aktivnosti mogu pomoći u održavanju fleksibilnosti i sprečavanju deformiteta stopala.